Kategoriler
Lütfen Görünüm > Menülerden menü ayarlarınızı (ana_menu) yapınız.

Altın Hesabı Açmak Caizmi?

Altın Hesabı Açmak Caizmi
Bankalara altın alım satım yetkisi verildikten sonra vatandaşlar ,daha kolay ve daha kazançlı olduğunu düşündüğü için bu tür bir hizmet veren bir bankadan bir altın mevduat hesabı açtırarak altın yatırımını gerçekleştirmektedir. Altın alım satım işlemlerinin tamamen kağıt üzerinde ve elektronik ortamda açılmış bir hesaba kaydedilmesi ,bu işlemlerin dine uygunluğunu sorgulamamıza yol açtı.

Bankalarda Altın Hesabı Açmak, Altın Alıp Satmak Caiz mi ?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki ; İslam dininde tavsiye edilen ticaret tarzına göre, alınığ satılan malın fiziksel olarak dokulabilir,görülebilir olması gerekmektedir. Ticarete konu olan malın bizzat alıcı tarafından incelenmesi,pazarlık yapılması ve bunun sonucunda bir alışveriş gerçekleştirilmesi daha uygundur.

Modern İslam fakihleri, Altın alım satım hizmeti sunan bankaların alıcıya bizzat altının teslimi olanağı tanımaları halinde gerçekleşen altın alım satım işlemlerinin fıkhen bir sakınca taşımadığını düşünmektedirler. Onlara göre altın alım satım işleminin dine uygun olması için ; bankaların depolarında mutlaka altın bulunması, alıcı tarafından satın alındıkça depodaki miktardan satın alınan kadar düşürülmesi ve alıcının isteği üzerine fiziki olarak teslim edilmesi şartlarının gerçekleştmesi gerekmektedir.

Benim kişisel düşüncem modern islam fakihleri bankaları kızdırmamak için dini bilgiyi kapital düzenin gönüllü kölesi etmekten çekinmiyorlar.Ne peygamberimiz S.A.V ne de diğer islam alimleri böyle bir ticaret şeklini onaylayan hiçbir söz söylememiş veya davranış  sergilememişlerdir. İslamda ki ideal ticaret şekline göre satın alınan mal, alıcının gözü önünde tartılır,değeri hesaplanır ve satış gerçekleştirilir.Bunun sonucunda satıcı parasını alırken, alıcı da bedelini ödediği ürünü alır ve ayrılır.

Sözde modern islam fakihlerinin uygun buldukları üzere gerçekleşen altın ticaretinde, bankalar depoda bulundurdukları altın miktarından  müşteri satın aldıkça kağıt üzerinden bir “miktar düşüşü” yaptıklarından ,depoda bulunan altın miktarı aynen olduğu gibi durmakta ve hiç eksilmemektedir.Sadece kağıt üzerinden gerçekleşen hayali bir” miktar düşüşünü ” islama uygun bir şekilde göstermek , bana göre islama uygun değildir.

Hükmen Kabz ve Fiilen Kabz

Dini bir alışveriş terimi olarak kullanılan Kabz , Birşeyi el ile almak,bir şeyi almak anlamına gelmektedir.

Sözde modern islam fakihleri bankaların altın alış satış işlemlerinde fiili veya hukmi Kabz gerçekleştiğinden yapılan işlemlerde dinen bir sakınca olmadığını söylemektedirler. Fakat kabzın gerçekleşmesi alıcının malı görebilecek yakınlıkta olması şartı vardır.Yani alıcı satın alacağı malı mutlaka görmelidir.

Ben Fakih değilim, bir gazeteciyim.Lakin islam dininin mantığa aykırı hçbirşeyi onaylamayacağının bilincinde olan bir inananım.Bu yazılanlar benim kişisel görüşümü içermektedir.

Yazıyı hazırlayan : İlhan BARAN