Kategoriler
Lütfen Görünüm > Menülerden menü ayarlarınızı (ana_menu) yapınız.

Başlıca Nafile Namazları

Peygamber efendimizin(s,av) farz, vâcip ve revatib sünnetler dı­şında da kılmış olduğu namazlar vardır. Bunlara nafile namazlar denir. En önemlileri şunlardır;

  • Teheccüd Namazı nasıl Kılınır?

Nafile namazların en faziletlisidir. Gece bir miktar uyuyup uyandıktan sonra kılınır. 2’den 10 rekâta kadar kılınabilir. Sabah namazının sünneti gibi kılınır. Peygamber efendimizin(sav * teheccüd namazının fazileti hakkında buyurduğu pek çok hadis-i şerif mevcuddur.

  • İşrak Namazı Nasıl Kılınır?

İşrak vakti güneş doğduktan 30-40 dakika sonraki vakittir. Bu 40 dakikalık vakit, kerahet vaktidir. Bu vakitte namaz kılınmaz, Kur’an okumak yerine zikirle meşgul olmak daha evladır. İşrak vakti girince sabah namazının sünnetinin kılınışı gibi iki rekât namaz kılınır.

  • Kuşluk Namazı Nasıl Kılınır?

İşrak vakti ile öğle namazına 30-40 dakika kalıncaya kadar ge­çen vakte kuşluk vakti, bu vakit içinde kılınan namaza kuşluk (duha) namazı denir. 2-4-8 veya 12 rekât olarak kılınabilir. İkindi namazının sünneti gibi kılınır.

  • Evvabin Namazı  Nasıl Kılınır?

Akşam namazından hemen sonra dünya kelamı konuşmadan iki­şerli olarak kılınan 6 rekâtlı bir namazdır. Sabah namazının sünneti gibi kılınır. Evvabin namazı da nafile namazların en faziletlilerindendir.

  • Kabir Namazı Nasıl Kılınır?

Yatağa girmeden hemen önce yeni bir abdest alınarak kılınan nafile bir namazdır. Oturularak kılınır. İki rekâttır. Birinci rekâtta Fatiha’dan sonra “Zilzal” suresini ikinci rekâtta “Tekasur” suresini okumak müstehabdır.

  • Abdest Şükür Namazı Nasıl Kılınır?

Her abdestten sonra, eğer kerahat vakti değilse kılınması müstehap olan bir namazdır. İki rekât olup sabah namazını sünneti gibi kılınır. Abdestten hemen sonra vaktin namazını veya başka bir nafile namaz kılmakta Abdest Şükür Namazı yerine geçer.

  • Tahiyyetül Mescid Namazı Nasıl Kılınır?

Mescidi selamlamak manasındadır. Mescide giren kişi oturma­dan önce, kerahat vakti değilse sabah namazının sünneti gibi iki rekât namaz kılar. Mescide giren kimse oturmadan vakit namazına başlarsa o da Tahiyyetül Mescid yerine geçer.