Kategoriler
Lütfen Görünüm > Menülerden menü ayarlarınızı (ana_menu) yapınız.

En Güzel Abdesti Kim Alıyor?

En Güzel Abdesti Kim Alıyor?

Bir gün yaşlı bir Müslüman çeşmeden abdest alıyordu. Peygamber Efendimizin torunları Hz. Haşan ve Hz. Hüseyin(r a 1 da orada oynuyorlardı. Baktılar ki ihtiyar abdesti yanlış alıyor. Yanına sokulup beklediler. İhtiyar abdestini bitirdi, cebinden mendilini çıkarıp kurulanırken çocuklar:

“Selamün aleyküm” amca, abdestinin hayrını gör dediler. İhtiyar Müslüman:” Sağ olun evlatlar, Allah sizden razı olsun” dedi. Çocuklar: “Bey amca, sizden bir ricamız var; biz kardeşimle ihtilafa düşdük. Biz iki­miz de bir abdest alalım sen bir bakıver, hangimizin abdesti doğru…”

Hz. Haşan ve Hz. Hüseyin her ikisi de ayrı ayrı abdest aldılar. Yaşlı amca da dikkatle onların abdest alışlarını takip ediyordu. Çocuklar:

” Nasıl bey amca, hangimizin aldığı abdest doğru? Benim ki mi usulüne uygun, kardeşimin ki mi? Sen bize şimdi söyle de bir daha yanlış abdest almayalım. Hem sana dua ederiz. Bir kelime öğretsen sana da sevabı var. Sen daha iyi bilirsin. Yaşlısın; biz daha çocuğuz” dediler, ihtiyar Müslüman:

“Çocuklar her ikinizin de abdesti doğrudur, hem tıpkı aynıdır. İkinizin de aldığı abdestin arasında hiçbir fark yoktur. Abdesti yanlış ve eksik alan benmişim, bu yaşıma gelmişim de doğru dürüst abdest almasını öğrene­memişim. İşte şimdi sizler bana doğru abdest almasını öğrettiniz. Sağ olun, var olun. Allah sîzlerden razı olsun. Siz kimin evlatlarısınız bakayım, isimleriniz nedir, Siz bana çok büyük bir iyilik ettiniz” deyince;

Çocuklar: “Babamız Hz. Ali’dir, biz Hasan’la Hüseyin’iz. Hem Hazreti Peygamberin torunlarıyız dediler.”

İhtiyar Müslümanın gözlerinden teşbih tanesi gibi yaşlar geldi, çok duygulandı, pek memnun olduğunu anlatmak için şöyle dedi:

“Evet, belli, belli… Dine çok uygun davranış ve hareketiniz, terbiye ve nezaketinizden belli. O yüce Peygamberin torunları ve Hz. Ali’nin ev­latları olduğunuz, Peygamberimiz’in biricik kızı Fatımatüz-Zehra’nın ciğer pareleri olduğunuz, edeb ve terbiyenizden hareket ve nezaketinizden bellidir… Hiç gönül kırmadan, ben ihtiyarın kalbini incitmeden yanlış abdestimi düzelttiniz, bana abdest almasını öğrettiniz.

Allah sizden razı olsun diyerek çocuklara bol bol dua etti.”