Kategoriler
Lütfen Görünüm > Menülerden menü ayarlarınızı (ana_menu) yapınız.

Kıble nasıl tayin edilir?

Kıble nasıl tayin edilir?

Bugün kıblenin yönü astronomi uzmanları tarafından enlem ve boylam daireleri hesap edilerek tespit edilmektedir. Ülkemizde de kıble saatleri Di­yanet İşleri Başkanlığı kanalıyla her bölge için bildirilmektedir.

Ancak Şafiî Mezhebi’ne göre Mekke’nin dışında yaşayan Müslümanlar Kâbe’ye yakın olsun, uzak olsun bizzat Kâbe’nin kendisine yönelmeleri ge­rekir. Az bir sapma namazı bozar.

Kıblenin hangi taraf olduğu hususunda tereddüt eden kimse bilen birisi varsa ondan öğrenir, ona göre namazını kılar. Soracak birisini bulamazsa araştırmaya başlar. Hava güneşli ise güneşe, gece ise yıldızlara, minarelerin şerefe yapısına, Müslüman mezarına ve benzeri işaret ve emarelere baka­rak kalbinin kanaat ettiği yöne döner, namazını kılar. Namazı tamamlan­dıktan sonra yanlış tarafa döndüğünü fark etse de bundan sonra namazı iade etmesi gerekmez. Ancak daha namaz içinde iken, kıble yönünü birisi­nin haber vermesi gibi bir yolla öğrenecek olsa o tarafa döner, namazını tamamlar. Yeniden kılması gerekmez.

Yanında kıbleyi soracak birisi bulunduğu halde, ona sormadan kendi araştırmasına kanaat ederek namaz kılan kimse isabet etmiş ise namazı sa­hih olur. Yanlış tarafa dönmüşse namazı caiz olmaz.