Kategoriler
Lütfen Görünüm > Menülerden menü ayarlarınızı (ana_menu) yapınız.

Müezzinde aranan özellikler nelerdir?

Müezzinde aranan özellikler nelerdir?

Müezzinde bulunması gereken vasıflar şunlardır:

 1. Müezzinin aklı başında erkek olması gerekir. Bunun için kadının ve delinin ezan okuması mekruhtur.
 2. Müezzinin buluğ çağma ermiş olması gerekir. Fakat buluğ çağma erecek yaşa gelmiş olan ve sevabı günahı ayırt edebilecek yaşa gelmiş olan çocuğun da ezan okuması caizdir.
 3. Müezzin ezan okurken ayakta bulunmalıdır. Oturarak ezan okumak mekruhtur.
 4. Müezzin takva ehli, temiz ahlaklı ve güvenilir birisi olmalıdır. Mina­rede ve yüksek yerde ezan okuduğu için gözünü haramdan sakınmalıdır. Sünnet-i seniyyeye uymakta titiz olmalı, ezan ve namazla ilgili fıkhi bilgile­re sahip bulunmalıdır. Bunun için cahil kimselerin ve fasıklarm ezan oku­ması mekruhtur.
 5. Mümkün oldukça ezan okurken abdestli bulunmalıdır. Abdestsiz okunan ezanı iade etmek gerekmese de cünüp olarak okuduğu zaman ia­desi gerekir.
 6. Müezzin ezan okunurken kıbleye yönelir, Hayyeale’s salâh” derken sağ tarafa,  “Hayye ale’l-felah” derken

de sol tarafa döner. Minarede okuyorsa sağ taraftan sola doğru dolaşarak ezanı okur bitirir. Sesinin daha çok çıkmasını sağlamak için şehadet par­maklarının uçlarıyla kulaklarını tıkar.

 1. Ezan ve kamet okurken konuşmak, sorulara cevap vermek, yürü­mek, hatta verilen selamı almak mekruhtur. Çünkü ezan ve kamet hutbe gibi zikirdir. Konuşmak ise ezana olan hürmet ve tazime aykırı düşer. Fakat kamet getirdiği sırada  “Kad kameti’s s-salah” diyecegi zaman serbesttir, isterse kameti bulunduğu yerde tamamlar, isterse namaz kılacağı yere giderken tamamlar.
  1. Müezzinin sabah ezanını okuduktan sonra oturup Kur’an okuması müstehaptır. Akşam ezanını okur okumaz da hemen kamet getirmez; üç kısa ayet veya bir uzun ayet okuyacak kadar beklemesi müstehaptır.
  2. Akşam namazının dışında farza başlanacağı sırada kametten önce

  müezzinin camiin kapısından              “es-salâh” diye seslenmesi, farza baş­

  landığını dışarıdaki cemaate haber vermesi açısından güzel olur.

  1. Kameti de ezan okuyan müezzinin getirmesi gerekir. Müezzinin rı­zası olmadan cemaatten birisinin kamet getirmesi mekruhtur. Fakat rızası varsa mekruh olmaz.