Kategoriler
Lütfen Görünüm > Menülerden menü ayarlarınızı (ana_menu) yapınız.

Namazın sünnetleri nelerdir?

  • Namazın sünnetleri nelerdir?

Namaz kılarken yapılan bazı hareketler sünnettir. Vacipler nasıl farzla­rın tamamlayıcısı ise sünnetler de vacipleri tamamlar, eksikliklerini giderir. Sünnetler yerine getirilmekle namaz mükemmel bir şekilde kılınmış olur. Öyle ki farz, vacip ve sünnetler birbirini koruyan içice surlar gibidir. Vacip farzı; sünnet vacibi; âdâb da sünnetleri muhafaza eder. Farz ve vacip gibi namaz kalesinin dış surlarını koruyan kimse sünnet ve âdâb gibi dâhili sur­ları korumaya daha çok çalışır, onları ihmal edip, terk etmez.

Sünnetlere riayet eden kimse hem mükemmel manada bir namaz kılmış olur hem de daha çok sevap ve fazilet elde ederek Peygamberimizin şefaa­tini hak etmiş, ona olan bağlılık ve sevgisini göstermiş olur. Çünkü sünnet­ler, Peygamber sevgisinin bir alametidir.

Namazda mevcut olan sünnetlerin kasten veya unutarak terk edilmesi namazı bozmaz, sehiv secdesi de gerektirmez; ancak manevî bir mahrumi­yete sebep olur. Allah korusun sünnetleri küçümsemek, abes görmek ve inkâr etmek ise kişiyi imansızlığa götürür. Çünkü sünnet şer’i hükümler­den birisidir.