Kategoriler
Lütfen Görünüm > Menülerden menü ayarlarınızı (ana_menu) yapınız.

Sabah namazı nasıl kılınır?

  • Sabah namazı nasıl kılınır?

Sabah namazı dört rekâttır: İlk iki rekâtı sünnet, diğer iki rekâtı da farz­dır.

Önce sünnet kılınır. Tarif edildiği şekilde abdest alınır. Üzerimizde ve namaz kılınan yerde namaza engel pislik varsa temizlenir. Temiz ve düz­gün bir elbise giyildikten sonra namaza başlanır.

Kıbleye dönülür, sabah namazının sünnetini kılmak için kalben niyet edilir. Dil ile de gizli olarak “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya” denir.

Ayaklar arasında dört parmak kadar açıklık bırakılır. Sonra el parmakla­rı tabii halde bırakılır; el açık, avuç içleri kıbleyi gösterecek şekilde kulak hizasına kaldırılır, başparmaklar kulak yumuşağına dokunur; “Allahü Ekber” diyerek iftitah tekbiri alınır.

Eller kulak hizasından indirilirken sol el göbek altına konur, sağ elin başparmağıyla küçük parmağı halka şeklinde getirilerek sol bileği kavrar, geriye kalan üç parmak da sol kolun üzerine uzatılır.

Kadınlar ellerini omuzları hizasına kaldırıp tekbir aldıktan sonra sol eli göğüslerinin üzerine, sağ eli de sol el üzerine koyarlar.

Kıyamda secde yapılacak yere bakılır.

Önce Sübhâneke okunur, daha sonra Euzü Besmele çekilerek Fatiha okunur, sonunda “Âmin”denir. Fatiha’dan sonra en az “İnnâ âtaynâ (Kev­ser Suresi)” gibi kısa bir sure okunur.

Bundan sonra eller çözülerek salıverilir. “Allahü Ekber” denilerek rükûa varılır.

Bu sırada dizler kırılmadan dik durur. Parmaklar açık olduğu halde diz kapakları tutulur. Bel dümdüz hâle getirilerek baş ile sırt aynı istikamette bulunur. Rükûda ayak üzerlerine bakılır.

Üç defa “Sübhane Rabbiye’l-Âzim” denir.

Kadınlar rükûda ellerini dizlerinin üzerine koyarlar, dizlerini bükerler, bellerini düz tutmadan hafifçe eğilirler.

Daha sonra “Semiallâhü limen hamideh” denerek rükûdan doğrulup kıyamdaki hale gelinir. Eller yanlara bırakılır, kıyamda durulduğu gibi dosdoğru durulur.

“Rabbena leke’l-hamd” denir.

Sonra “Allahü Ekber” denerek secdeye gidilir.

Önce dizler, sonra eller yere konur; baş da ellerin arasına konarak alm ve burun yere temas eder. Eller kıbleye doğru uzatılır. Dirsekler yanlardan açılır, uyluklar karından uzak tutulur, karın içeri çekilir, kollar yere yapıştı­rılmaz. Ayaklar yerden kaldırılmaz, parmaklar kıvrılarak kıbleyi gösterir. Secde anında burnun iki yanma bakılır. Üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-Âlâ” denir.

Kadınlar secdede dirseklerini yanlarına, karınlarını uyluklarına, kolları­nı da yere yapıştırırlar.

Sonra “Allahü Ekber” denerek secdeden kalkılır ve oturulur. Bu oturuş­ta sol ayak yere döşenerek üstüne oturulur, sağ ayağın parmakları kıbleyi gösterir şekilde, yerden kaldırılmadan içeri kıvrılır. Eller dizlerin üzerine konur, “Sübhanallah” diyecek kadar durulur.

Bu oturuşta kadınlar her iki ayaklarını da sağ tarafa uzatarak yere otu­rurlar.

“Allahü Ekber” denerek ikinci secdeye varılır. İkinci secdedeki durum ve okunan teşbih birincideki gibidir. Teşbihler okunduktan sonra “Allahü Ekber” denerek ikinci rekâta kalkılır.

Birinci rekâttaki gibi eller bağlanır, Besmele çekilerek Fatiha ve zamm-ı sure okunur, rükû ve secde yapıldıktan sonra “Allahü Ekber” denerek otu­rulur. Bu oturuş şekli iki secde arasındaki gibidir.

Bu oturuşta önce “et-Tahiyyatü” sonra “Allahümme salli” ve “Allahüm- me bârik salâvatları” daha sonra da “Rabbena Âtina” ve “Rabbenağfirli duaları” okunup önce sağ tarafa dönülür, “es-Selâmü aleyküm ve rahme- tullah” sonra da sol tarafa dönerek “es-Selâmü aleyküm ve rahmetullah” diye selam verilir.

Böylece sabah namazının sünneti kılınmış olur.

Sabah namazının farzı, sünneti gibi kılınır; yalnız niyetten önce kamet getirilir. Niyet edilirken de şöyle denir: “Niyet ettim Allah rızası için bu­günkü sabah namazının farzını kılmaya.”